Česky English

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie > Mělnické Vtelno > Památky

Památky

Kostel sv. Archanděla Michaela  ve Vtelně je doložen již od r. 1260, ve 14. století byl kostele farním. Kostel byl podzemní chodbou spojen s tvrzí na místě dnešních domů č. 6, 9, 8 a 78.
Před třicetiletou válkou měla vtelenská farnost nekatolickou správu. Již v té době byl kostel vybaven zvony. Největší zvon z r. 1483 byl zhotoven Hanuszem Konvarzem v Mladé Boleslavi na náklad vtelenských osadníků. Další dva z let 1559 a 1567 objednal u pražského zvonaře Brikcí z Cimburka pan Albrecht Vtelenský ze Vtelna.
V pobělohorském období byla zdejší dara (dům č. 1) osazena farářem a dvěma kaplany, kteří vedli duchovní správu širokého okolí. V roce 1716 byla fara přeložena do Chorušic.
Nynější barokní podobu kostel dostal v r. 1760 za hraběnky Černínové. Traduje se , že kamenný kostel byl postaven kolem staršího kostela dřevěného, ve kterém i po dobu konání stavby byly konány bohoslužby a který byl stržen až po dokončení zděného kostela. Do jeho stěn jsou vsazeny náhrobní kameny Mikuláše a Doroty Vtelenských z let 1612 resp. 1613.
V roce 1940 byly zvony zabaveny pro německou armádu, tři z nich byly po válce vráceny. Poslední rekonstrukce kostela proběhla v r. 1995


Evangelický kostel ve Vtelně byl postaven nákladem členů sboru v roce 1787. Původní toleranční kostel byl bez věže, s malými okny a bez vchodu z ulice. Dnešní podobu s věží (se 3 zvony) dostal při přestavbě v roce 1865. V roce 1907 byla vedle něj postavena nová fara. Po oslabení sboru v 50. letech a jeho přičlenění k Mladé Boleslavi přestaly být oba objekty církví užívány a zejména v 80. a 90. letech silně schátraly. V posledních letech je získal obecní úřad, který provedl základní zajištění kostela a nechal faru přestavět na dům s pečovatelskou službou. O dalším využití kostela se teprve rozhodne.

 

Lípy republiky byly vysazovány na paměť národního osvobození r. 1918. V říjnu 1919 byla zasazena lípa na severní straně vtelenské návsi u nynějšího zdravotního střediska. Vyznačuje přibližně místo bývalé vtelenské tvrze. Další lípy byly zasazeny ve Vtelně u školy.
Ve Vysoké Libni byly lípy svobody vysazeny okolo kapličky na návsi v letech 1920 (jižní) a 1928 (severní).